newsletter

e-learning

E learning
Autor: Redakcja Data publikacji: 03.05.2015

e-learning

Metoda prowadzenia zajęć dydaktycznych lub udostępniania materiałów edukacyjnych za pośrednictwem internetu. E-learning znosi barierę odległości – uczestnik, posiadający komputer oraz dostęp do sieci, może z niego korzystać z dowolnego miejsca i często o dowolnej porze (za wyjątkiem form, które wymagają interakcji między uczestnikami a wykładowcą). E-learning najczęściej angażuje metody asynchroniczne, czyli niewymagające bieżącego kontaktu z wykładowcą (np. serie szkoleń wideo, blog). Idea e-learningu obejmuje również narzędzia synchroniczne, czyli takie, dla których niezbędny jest kontakt w czasie rzeczywistym, np. czaty i wideokonferencje. W 2005 roku Stephen Downes użył pojęcia e-learning 2.0 dla określenia metod nauczania online, które angażują narzędzia ery Web 2.0, czyli np. blogi, Wikipedię i serwisy społecznościowe. Kursy dostępne za pośrednictwem urządzeń przenośnych, jak smartfony czy tablety, noszą nazwę m-learning (mobile learning).

Wyjątkowym rodzajem e-learningu jest MOOC (ang. Massive Open Online Course), czyli internetowy, otwarty dla wszystkich kurs w sieci, którego główną ideą jest dzielenie się wiedzą i zbiorowe zaangażowanie w rozwiązywanie problemów. Czym jest MOOC, podsumowuje film opublikowany w serwisie YouTube .

Wiele polskich muzeum i projektów kulturalnych wykorzystuje zalety e-learningu do zaoferowania swoim odbiorcom kontaktu z kulturą również poza gmachem muzeum. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu udostępnia internautom lekcje historii online wzbogacone o materiały audiowizualne . Na szczególną uwagę zasługują organizowane cyklicznie kursy na platformie e-learningowej . Uczestnicy mają możliwość bezpośredniego kontaktu z ekspertami poprzez dyskusje i wymianę opinii. Bogatą bazę materiałów e-learningowych dla uczniów i nauczycieli oferuje również Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – e-podręczniki są skarbnicą wiedzy zarówno na temat samego pałacu, jak i historii powszechnej.

Wirtualne Muzea Małopolski , portal prezentujący m.in. setki cyfrowych eksponatów pochodzących z małopolskich instytucji, oferuje wideo instruktaże , jak samodzielnie stworzyć przedmiot inspirowany którymś z obiektów czy bardziej twórczo spojrzeć na rzeczywistość. Udostępnia również zbiór ciekawych prezentacji , które demonstrują eksponaty w niecodziennych, zaskakujących kontekstach.

INNOWACYJNA GOSPODARKA - NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI, UNIA EUROPEJSKA - EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013

dotacje na innowacje