newsletter

App Store

App store
Autor: Redakcja Data publikacji: 03.05.2015

App Store

Serwis internetowy służący do dystrybucji aplikacji mobilnych wspierających system iOS, w który wyposażone są m.in. iPad czy iPhone. Sklep, własność koncernu Apple, powstał w lipcu 2008 roku. Twórcy oprogramowania mogą publikować i monitorować popularność aplikacji za pomocą serwisu iTunes Connect. Apple nakłada na swoje oprogramowanie wiele ograniczeń. W odpowiedzi na to powstał tzw. jailbreak, który polega na uzyskaniu pełnego dostępu do urządzenia wyposażonego w system iOS i instalowaniu na nim aplikacji oraz rozszerzeń, które nie pochodzą z App Store.

W 2011 roku, na wniosek Apple, termin „App Store” uzyskał status znaku towarowego. W tym samym roku koncern wytoczył proces najpopularniejszemu sklepowi elektronicznemu Amazon o używanie zwrotu „App Store” w kontekście usługi oferującej aplikacje przeznaczone na system Android. Apple argumentował swoją decyzję próbą wprowadzenia klientów w błąd i negatywnym wpływem oferowanych produktów na wizerunek firmy. Sąd odrzucił roszczenia Apple – „Spór o Appstore: Amazon wygrał z Apple”.

W 2014 roku liczba pobrań z serwisu sięgnęła 85 mld. Platforma Apple generuje największe zyski ze sprzedaży aplikacji pośród konkurencyjnych serwisów – „Google Play wygrywa z App Store pod względem liczby pobrań aplikacji, ale to Apple więcej zarabia”.

Wiele światowych instytucji posiada aplikacje mobilne przeznaczone na iPhone czy iPad. Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) opublikowało kilka aplikacji dostępnych tylko na urządzenia z systemem iOS. Dzięki MoMA Art Lab użytkownik może za pomocą urządzenia mobilnego tworzyć własne dzieła sztuki, wzbogacając wiedzę na temat sztuki nowoczesnej.

INNOWACYJNA GOSPODARKA - NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI, UNIA EUROPEJSKA - EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013

dotacje na innowacje