Autor: Ewelina Strawa-Kęsek / Bunkier Sztuki Data publikacji: 01.02.2017
edukacja , warsztaty , Galeria Bunkier Sztuki
Sztuka24h to nie tylko stworzona i prowadzona przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki wirtualna baza zasobów dydaktycznych dotyczących sztuki współczesnej. To platforma swobodnej wymiany myśli pomiędzy twórcami a odbiorcami kultury.
Projekt Sztuka24h to zajęcia wyjazdowe dla uczniów, warsztaty i spotkania dla nauczycieli. Na stronie sztuka24h.edu.pl gromadzone są materiały edukacyjne opracowywane w ramach projektów organizowanych przez Bunkier Sztuki oraz uzyskane od zaprzyjaźnionych instytucji, artystów, nauczycieli i edukatorów.
Skąd pomysł na takie miejsce w sieci?
Z potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniami, które gromadzimy dzięki realizowanym w Bunkrze projektom. Z chęci inspirowania nauczycieli i edukatorów do włączania elementów świata sztuki współczesnej w proces rozwoju i kształcenia dzieci i młodzieży. Stworzyliśmy miejsce otwarte, pełne inspirujących materiałów edukacyjnych, z których można twórczo korzystać. Każdej z naszych wystaw towarzyszy program edukacyjny. Opracowujemy m.in. przewodniki, scenariusze warsztatów, oprowadzań i dyskusji. Dzięki digitalizacji prac artystów, dokumentacji fotograficznej i portalowi mogliśmy zapewnić wystawom oraz tworzonym przez nas materiałom drugie (a nawet trzecie i czwarte) życie.
Dla kogo?
Głównymi adresatami portalu są nauczyciele, edukatorzy, animatorzy kultury zainteresowani edukacją poprzez sztukę. Publikowane materiały są uporządkowane według słów-kluczy (np. tolerancja, malarstwo, tożsamość), co pozwala na szybsze wyszukiwanie danych i swobodne opracowanie własnej lekcji/scenariusza/planu zajęć na dany temat. Dążymy do tego, by gromadzone przez nas materiały udostępniać na licencjach Creative Commons. Pomagamy poznać i zrozumieć ideę otwartości, inicjujemy proces dzielenia się doświadczeniami. Z większości materiałów udostępnionych na portalu można swobodnie korzystać i, o ile nie zaznaczono inaczej, dozwolone jest ich modyfikowanie i dalsze udostępnianie.
Galeria w szkole? Szkoła w Galerii? Spotkanie dla nauczycieli, fot. Studio FilmLOVE
Co można znaleźć na Sztuce24h?
Czekają tu m.in. przykładowe scenariusze lekcji, ilustracje i reprodukcje dzieł sztuki współczesnej, dokumentacja fotograficzna i filmowa wystaw, filmy edukacyjne czy obrazkowy słownik terminów związanych z kulturą współczesną przygotowywany we współpracy ze studentami Wydziału Edukacji Artystycznej krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Można również korzystać z przewodników po wystawach przygotowanych z myślą o najmłodszych odbiorcach. Te druki nie przypominają jednak klasycznych przewodników, ponieważ czasami są
wachlarzami
,
pamiętełkami
, czyli pudełkami do pamiętania, a czasami
zmysłownikami
(inspirowanymi zmysłowcami – postaciami z gier komputerowych obdarzonymi niezwykle czułymi zmysłami).
UTA-E AF-KP. Przewodnik-wachlarz po wystawie „Aurélien Froment / Krzysztof Pijarski. Moiré”, fot. Aleksandra Kosicka
Warsztaty wyjazdowe
Sztuka24h to również warsztaty realizowane w przedszkolach i szkołach (podstawowych, gimnazjach, liceach), w trakcie których wykorzystujemy zgromadzone na portalu materiały i pokazujemy jak z nich twórczo korzystać, dopasowując zajęcia do realizowanego przez nauczyciela programu i specyfiki konkretnej klasy. Portal pełni także rolę informatora dla rodziców i opiekunów, ponieważ znajdują się na nim informacje o wartościowych wydarzeniach dedykowanych dzieciom i organizowanych w Bunkrze Sztuki oraz zaprzyjaźnionych instytucjach kultury.
Naszym celem jest ciągłe poszerzanie zasobów poprzez gromadzenie dokumentacji ze wszystkich polskich instytucji zajmujących się edukacją z zakresu sztuki współczesnej. Chcemy polecać ważne wydarzenia, wspierać ciekawe inicjatywy i projekty oraz udostępniać materiały edukacyjne na zasadach wolnych licencji.
Zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy chcą współtworzyć z nami ten projekt!
Portal: sztuka24h.edu.pl
Strona portalu na Facebooku: facebook.com/sztuka24h
Redaktorka portalu i kuratorka projektu: Karolina Vyšata, [email protected]
Pomysłodawczyni i współtwórczyni: Anna Bargiel
Współpraca: dr Ewelina Strawa-Kęsek, [email protected]
Konsultacje merytoryczne: dr Monika Nęcka
Projekt graficzny: Agata Biskup
W 2016 roku aktywności związane z działalnością portalu były realizowane w ramach zadania „Praktyki różnorodności. Edukacja kulturalna w Bunkrze”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poprzednie edycje projektu były realizowane w ramach zadań: „PoSZ(t)UKIwanie. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2015), „Doświadczanie sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2014), „LaboARTorium. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2013), „Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2012), „Sztuka24h. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2011).