Autor: Anna Rumiantseva - Guides4Art Data publikacji: 18.12.2015
aplikacja mobilna , przewodniki , aplikacje przewodnikowe , Ukraina
Czy Ukraina jest atrakcyjnym miejscem dla turystów, zainteresowanych zwiedzaniem zabytkowych miejsc przy zastosowaniu nowych technologii? Jak wygląda sytuacja z platformami informacyjnymi oraz aplikacjami mobilnymi, które wspierają zarówno turystów, jak i instytucje kultury?
Zapoznajmy się z tematem. Ukraina to wielonarodowe państwo w Europie Wschodniej, z liczbą ludności około 50 mln osób i ogromną ilością zabytków i atrakcji. Kraj ten jest również bogaty pięknem rozległych pól, mórz, lasów sosnowych i majestatycznych gór, które często przyciągają uwagę turystów z całego świata. Jednak bardzo wiele z tych ciekawych obiektów, mimo swoich niewątpliwych walorów znajdują się "w cieniu" z powodu braku odpowiedniej informacji.
Czy warto zatem interesować się rozwojem nowoczesnej kultury i turystyki na Ukrainie? Jakich efektów można się spodziewać wdrażając tam nowoczesne technologie?
Odpowiadając na to pytanie, podejmę sześć tematów z nim związanych.
Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy w Kijowie
Pierwsze wdrożenia nowoczesnych technologii w muzeach Ukrainy zaczęły się dopiero po roku 2000. Dobrym przykładem może być
Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy
w Kijowie, które zostało założone 17 czerwca 2005 roku. Według założyciela Muzeum Siergieja Ciupka:
"(...) zadaniem Muzeum jest nie tylko gromadzenie i eksponowanie artystycznego dziedzictwa naszego narodu, ale i przywracanie ukraińskiej wartości na Ukrainę. Przywracać dla tych, którzy czują się obywatelami Ukrainy, kochają ją i chcą zobaczyć ją silnym, rozwiniętym państwem, ceniącym kulturę i edukację“
.
Żródło http://modern-museum.org.ua/en/index.htm
Co do rozwoju, to tutaj możemy zobaczyć aktywne kroki na drodze do stworzenia interaktywnego muzeum, a mianowicie: organizacja warsztatów i studio sztuki dla dzieci i dorosłych, a także, już wkrótce, platformę z możliwością wirtualnego zwiedzaniem (obecnie w fazie projektowania).
Eksperymentarium w Kijowie
Kolejnym przykładem, jest nowo otwarte w Kijowie interaktywne muzeum "Экспериментариум". Muzeum przypomina polskie "Eksperymentarium" w Gdańsku, gdzie zwiedzający mogą nie tylko zapoznać się ze zjawiskami przyrody i naukowymi zagadnieniami, a i sami wziąć udział w badaniach naukowych. W kijowskim muzeum znajdują się około 250 interaktywnych eksponatów, również organizowane są naukowo-popularne pokazy: "Eksperymenty w kuchni", "Tesla show" i rezentacje akustyczne. Tutaj zarówno dorośli jak i dzieci mogą połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zabawę z nauką. Zapoznać się z witryną i muzeum można tutaj , jednak na razie tylko w języku ukraińskim.
Żródło http://www.experimentanium.com.ua
Oprócz kanałów promocji, które stały się już tradycyjnymi; takich jak prasa, telewizja, strony internetowe, nowe technologie na Ukrainie to: oczywiście aplikacje na telefony komórkowe oraz tablety . Aplikacja sama w sobie jest mechanizmem szybkiego i łatwego dostępu do najważniejszych informacji o obiektach wybranego miasta, czy regionu. Co ciekawe, zainteresowanie rynkiem mobilnych innowacji rośnie wykładniczo, ponieważ już dzisiaj prawie 51% ludności świata korzysta z usług mobilnego oprogramowania. Skupmy się jednak na Państwie, w którym mieszkam - Ukrainie.
Ukraine.AllaboutU
Kampania Ukraine.AllaboutU jest częścią innowacyjnego projektu wzrostu konkurencyjności Ukrainy na świecie w dziedzinie postępu korzystania z nowych technologii. Koordynatorem jest przedstawiciel CNN na Ukrainie firma CFC Counsulting. W ramach projektu utworzono portal www.ukraineallaboutu.com - jako ogólne źródło informacji o ciekawych zakątkach kraju. Idea jest dość prosta, ale za to w zupełności wystarczyła, aby odnieść sukces: podróżując po Ukrainie, nie da przeoczyć największych miast, gdzie można znaleźć dla siebie dużą ilość miejsc do zwiedzenia.
Obserwując portal, widzimy, że do zwiedzania mamy tylko Kijów, Lwów oraz Charków
.
Źródło ukraineallaboutu.com
Dlatego dziś, jak nigdy, należy zwrócić dużą uwagę na technologie cyfrowe w kulturze, aby promować najważniejsze miejsca oraz miejscowości i obiekty muzealne Ukrainy.
Yandex.Город i Foursquare
Narzędzia Yandex.Город i Foursquare są znane jako aplikacje lokalizujące miejsca i ludzi w przestrzeni publicznej, ale jeśli mówić o Kijowie, to w nich znajdują się całe katalogi organizacji, placówek i instytucji, które mogą zainteresować turystów. Oprócz muzeów są tu restauracje, parkingi i kantory wraz z ich lokalizacją i opisem. Wyszukiwanie według rankingu, konstruowanie ulubionej listy i wymiana opinią ze znajomymi – wszystko, co niezbędne do swobodnego poruszania się po mieście.
Kiev100sights i Kyiv Places
Bardziej precyzyjna aplikacja to Kiev100sights działa na zasadzie Google Maps. Znajdziemy w niej około stu najbardziej znanych atrakcji Kijowa, a także zabytkowych budynków i ulic zebranych w aplikacji wraz z opisem i zdjęciami zwspółczesnych i dawnych czasów. Tutaj można zapoznać się bliżej ze tym jak Kijów zmieniał się na przestrzeni lat. Bardzo podobną aplikacją jest Kyiv Places – przewodnik offline'owy po Kijowie z precyzyjnym wachlarzem zabytków, restauracji, kawiarni i miejsc wypoczynku. To narzędzie, choć nie jest wyłącznie kulturalnym przewodnikiem, ma pewne zalety w porównaniu z innymi narzędziami do zwiedzania – nie wymaga połączenia z internetem. Można również zaplanować z góry sposób i miejsca podróży, tworząc listę preferencji obiektów. Wersja tej aplikacji jest dostępna również dla Lwowa.
Ukraine Travelpedia, iUkraine albo AllUkraine
Jadąc do innych, nie mniej ciekawych miasta Ukrainy, z pomocą mogą nam przychyjść aplikacje Ukraine Travelpedia, iUkraine albo AllUkraine. W dwóch pierwszych przypadkach narzędzie obejmuje tylko 10 największych miast kraju: m.in. Kijów, Lwów, Odessę, Charków i inne. Znów, turysta ma wiele zakładek i miejsc, do których ma dostęp bez dużego wysiłku. Kolejną aplikacją jest AllUkraine - aplikacja, która powstała podczas Mistrzostw Euro 2012: za pomocą aplikacji można było nie tylko sprawdzić miejsce i datę wybranego meczu, ale i zamówić taksówkę, pójść do kina lub na kolację. Ta aplikacja posiada wiele zalet: ponad 50 dużych i małych miast w bazie danych (wśród nich Czerkasy, Nikolajew, Zaporoże, Mariupol, Połtawa, Kirowograd itp.), około 250 000 obiektów i 3 wersje językowe. Należy jednak zwrócić uwagę, że aplikacja nie była od tego czasu rozwijana. Czy to znaczy, że nie przynosi korzyści obywatelom? Obiekty w poszczególnych miastach są ograniczone do dwóch-trzech, które nie zawsze są zgodne z ich rzeczywistą lokalizacją. Aplikacja nie jest aktualizowana, w efekcie odchodzi w zapomnienie, mimo, że był to świetny pomysł.
Niewątpliwie wszystkie te narzędzia mogą ułatwić turyście w znalezieniu odpowiedniego miejsca. A co, gdy podróżujący chce mieć bazę wszystkich muzeów Ukrainy? Czy to może stać się odpowiednim rozwiązaniem dla turysty?
Wyobraźmy sobie takiego turystę, który podróżuje z Polski po raz pierwszy na Ukrainę, zatrzymując się wśród kolorowych ukraińskich osiedli i chętnie by zapoznał bliżej z lokalną historią.
Na Ukrainie nie posiadamy takiego narzędzia, co daje podstawy do ekspansji rozwiązań zagranicznych.
Aplikacja mobilna, to dość wygodne narzędzie, jeśli podróżujesz z plecakiem, bez papierowych przewodnkówi i masz zamiar odwiedzić jak najwięcej ciekawych i wyjątkowych miejsc. A może jeszcze lepiej! Co, jeśli można by było wirtualnie odwiedzić miasta, gdzie, niestety, nie mamy możliwości pojawić się w trakcie podróży? Questy dla dzieci, muzea interaktywne, wirtualne wycieczki, gry planszowe, obiekty 3D i dzieła sztuki bliżej, niż się wydawało?
Jak widzimy na Ukrainie widać pierwsze jaksółki nowego trendu, a instytucje kultury i turystyki mają wielkie pole do popisu we wdrażaniu innowacji.
Ukraina, moim zdaniem, ma wystarczający potencjał dla rynku usług mobilnych i wdrażania nowych technologii. Przedstawione tu narzędzia do zwiedzania i inicjatywy są wsparciem dla istniejących internetowych platform, które działają jako przewodnik dla turysty i wspierają działalność obiektów muzealnych.
Aby wzbogacić ukraińską technologię w obszarze zwiedzania i poznawania tego bogatego kraju, trzeba najpierw poznać jego specyfikę, a następnie wykorzystać potencjał w nim drzemiący.