Autor: Zuzanna Pawilkowska Data publikacji: 27.07.2015
kody QR , fotokody , QR , Miejca pamięci , Muzeum Auschwitz - Birkenau
Muzeum Auschwitz - Birkenau, jako Miejsce Pamięci wymaga od zwiedzających pełnego skupienia i zachowania stosownego dla charakteru placówki. Do tej pory, widok zwiedzających ze smartfonami w rękach, mógł wywoływać mieszane uczucia.
Dzięki systemowi kodów QR rozmieszczonych na tablicach informacyjnych, każdy w swoim telefonie może usłyszeć wspomnienia więźniów, którzy przeżyli traumatyczny czas w obozie zagłady.
O innowacyjnych rozwiązaniach porozmawialiśmy z Bartoszem Bartyzelem - Rzecznikiem Prasowym Muzeum Auschwitz- Birkenau.
Zuzanna Pawlikowska: Skąd wziął się pomysł na umieszczenie głosowych opowieści więźniów przy najbardziej rozpoznawalnych miejscach Muzeum?
Bartosz Bartyzel:
Jesteśmy w momencie, gdy odchodzą od nas ostatni świadkowie wydarzeń z przed ponad 70 lat. To ich relacje, ich opowieści, były zawsze dla nas najważniejszym świadectwem historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu wiele grup odwiedzających Miejsce Pamięci spotykało się z byłymi więźniami. Dziś, takie niezwykłe lekcje historii są już bardzo rzadkie, a za kilka lat będą już niestety niemożliwe. Dlatego, tak ważnym jest, by w tym szczególnym autentycznym, historycznym miejscu nadal rozbrzmiewały głosy świadków.
Źródło:www.auschwitz.org
ZP: Jakich historii może zwiedzający posłuchać? Jak reagują zwiedzający?
BB: Opowieści dotyczących poszczególnych obozowych miejsc widzianych oczami świadków, tych samych miejsc, tych samych przestrzeni, w których dziś znajduje się zwiedzający.
Relacje świadków zawsze są dla słuchaczy dużym przeżyciem. Niezależnie od tego czy są to spotkania osobiste, czy relacje czytane, czy słuchane. Większość osób zwiedza Miejsce Pamięci z przewodnikiem, oni zapewne przez QR kody do tych relacji nie dotrą. Traktujemy, to więc jako swoiste uzupełnienie. Dajemy dodatkowe narzędzia i możliwości, np. w edukacji pogłębionej.
Źródło:www.auschwitz.org
ZP: W jakich językach można posłuchać opowieści ? Od kiedy można używać tego systemu i czy jest on wprowadzony już na stałe i będzie rozwijany ?
BB: Wybrane relacje w projekcie QR kodów dostępne są w językach polskim, angielskim i francuskim. Ten konkretny projekt dostępny jest od początku czerwca 2015 roku. Na pewno będziemy chcieli w przyszłości udostępniać jak najwięcej relacji świadków. Być może, będzie dotyczyło to także rozbudowy tego projektu.
Źródło:www.auschwitz.org
ZP: Jak sprawdzają się nowe technologie w takich Miejscach Pamięci ? Czy sięgacie Państwo również po inne interaktywne narzędzia?
BB: W Miejscu Pamięci zawsze najważniejszy będzie autentyzm miejsca, przedmiotów i dokumentów. Co niezwykle ważnie, zdecydowana większość osób zwiedza Muzeum z przewodnikiem. I taka wizyta oraz jej doświadczenie są zdecydowanie najważniejsze. Dlatego, tak szczególne miejsce nie jest i nie może być przestrzenią, gdzie dominują nowoczesne technologie.
ZP: Ale, mimo to, oczywiście warto je wykorzystywać. Choćby, po to by informować o miejscu i zachęcać do jego poznania czy po to, by pomóc w podsumowaniu wizyty. A, czasem także, by przybliżyć Muzeum tym, którzy z różnych przyczyn fizycznie do niego nie przyjadą.
BB:
Muzeum, jako jedna z pierwszych tego typu instytucji już kilkanaście lat temu miało własną
stronę internetową
. Jest ona stale rozwijana i pojawiają się nowe funkcjonalności jak choćby
wirtualne zwiedzanie
- zresztą również poszerzone o relacje świadków. Nieustannie rozbudowujemy edukację na odległość:
e-learning
. Próbujemy dotrzeć do odbiorców poprzez takie projekty jak np.
Instytut Kultury Googl
e. Choć, priorytet ma zawsze oryginalne historyczne miejsce. O ile, Muzeum Auschwitz- Birkenau nie jest miejscem wypełnionym interaktywnymi narzędziami, to na pewno nowoczesne technologie mogą wspierać działania edukacyjne.