newsletter

Zobacz również

ROZWÓJ WIDOWNI

Zapytaj, o(d)powiemy! Opiekunowie wystaw w nowej roli

Autor: Ewelina Strawa-Kęsek / Bunkier Sztuki

W Galerii Bunkier Sztuki podjęliśmy wyzwanie zaangażowania opiekunów wystaw (potocznie nazywanych osobami pilnującymi) i włączenia ich do kreatywnych działań oraz bliskiego kontaktu z publicznością...

ROZWÓJ WIDOWNI

Projekt Sztuka24h - sztuka dostępna przez całą dobę

Autor: Ewelina Strawa-Kęsek / Bunkier Sztuki

Sztuka24h to nie tylko stworzona i prowadzona przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki wirtualna baza zasobów dydaktycznych dotyczących sztuki współczesnej. To platforma swobodnej wymiany m...

GAMIFIKACJA

Invisible Playground pod ostrzałem pytań

Autor: Michał Grelewski

Z Jennifer Aksu i Sebastianem Quack (Invisible Playground) - kuratorami festiwalu gier w przestrzeni publicznej PlayPublik.rozmawia Michał Grelewski.

VARIA

Czy jest w tym tekście jeszcze autor? Cyfrowe zlepki, postprodukty, kolaże.

Autor: Andrzej Pająk

Przeczytaj, jak zjawisko postprodukcji opisywane przez Nicolasa Bourriauda w kontekście sztuki nowoczesnej, odnosi się również do tekstów funkcjonującego w Internecie.

TEATR

Łódzkie wspiera kulturę!

Autor: RPO WŁ

Nocowaliście kiedyś na zamku w Uniejowie? A może delektowaliście się dźwiękiem organów w Filharmonii Łódzkiej? Albo oglądaliście znakomity spektakl w Teatrze Wielkim w Łodzi? Jeśli tak, to czy zast...

APLIKACJE MOBILNE

Po co instytucjom kultury Snapchat?

Autor: Patrycja Musiał

Snapchat stał się w ostatnim czasie niezwykle popularną aplikacją na urządzenia mobilne. Używany dotychczas do przesyłania prywatnych zdjęć i kilkusekundowych filmików, natychmiast został zaadopto...

VARIA

Ukraina państwem nowoczesnej kultury?

Autor: Anna Rumiantseva - Guides4Art

Czy Ukraina jest atrakcyjnym miejscem dla turystów, zainteresowanych zwiedzaniem zabytkowych miejsc przy zastosowaniu nowych technologii? Jak wygląda sytuacja z platformami informacyjnymi oraz apli...

APLIKACJE MOBILNE

Skąd mam wiedzieć o nowych technologiach zwiedzając muzeum?

Autor: Zuzanna Pawilkowska / Redakcja IwK

Zwiedzając polskie muzea łatwo zauważyć, że nowoczesne technologie w instytucjach kultury są coraz popularniejsze. To wielki plus. Odbiorca staje się dzięki nim bardziej zaangażowany, świadomy, mo...

ROZMOWY

Nowe technologie w kulturze są jedynie środkiem, a nie celem

Autor: Katarzyna Maniak

Jestem głęboko przekonana, że powinniśmy myśleć o technologiach dla instytucji kultury jako możliwych środkach do osiągnięcia istotnego z punktu widzenia instytucji (i jej misji) celu, a nie jako o...

WYSTAWY

Crowdfunding w muzeach

Autor: Zuzanna Stańska

Crowdfunding jest formą crowdsourcingu, która polega na finansowaniu różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest wokół tych projektów zorganizowana. Tego typu akcje charakteryzują się d...

4 rzeczy, które musisz zrobić w Muzeum Miejskim w Łodzi

4 rzeczy, które musisz zrobić w Muzeum Miejskim w Łodzi
Autor: [email protected] Data publikacji: 08.07.2015
Tansman. Muzeum Miasta Łodzi

Od 1996 roku w Muzeum Miejskim w Łodzi możemy zwiedzać wystawę poświęconą Aleksandrowi Tansmanowi. W listopadzie 2014 roku ekspozycja została gruntownie zmodernizowana i obecnie łączy tradycyjne eksponaty i nowoczesne technologie. Przeczytajcie, jak w ciekawy sposób, można pokazać świat dźwięków w przestrzeni muzealnej.

#1. Odkryj tajemnice Tansmana na wielowarstwowym pulpicie

Pewnie właśnie głowisz się kim jest Aleskander Tansman, tak? Już podpowiadam.

Tansman to wybitny polski kompozytor i pianista urodzony w 1897 roku w Łodzi. Jako pierwszy w polski kompozytor zerwał z wpływami neoromatyzmu, stając się niekwestionowanym współtwórcą neoklasycyzmu w muzyce światowej , obok Strawińskiego, Hindemitha, Poulenca i Caselli.
Od 1920 do śmierci mieszkał na stałe w Paryżu, z przerwą na lata II wojny światowej, gdy wraz z rodziną z powodu zagrożenia Holocaustem przebywał w Stanach Zjednoczonych. Do Francji wrócił w 1946 roku. W latach 1932–1933 Tansman odbył artystyczne tournée dookoła świata , podczas którego honorowany był osobiście, m.in. przez Mahatmę Gandhiego czy cesarza Japonii, który nadal mu medal „za wkład w rozwój kultury światowej”.
W 1977 roku, w dowód uznania jego wkładu w kulturę muzyczną Europy, jako pierwszy polski artysta, Tansman otrzymał po Dymitrze Szostakowiczu fotel Królewskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuki w Brukseli, w którym wcześniej zasiadali Brahms, Verdi, Liszt, Ravel.

Całą, barwna i bogatą historię życia Aleksandra Tansmana można poznać odwiedzając wystawę w Muzeum Miasta Łodzi .

Szczegółowe informacje o życiu artysty zostały przygotowane w formie tekstu i audio – możemy je przeczytać i odsłuchać na interaktywnych pulpitach. Znajdziemy tam kalendarium, liczne zdjęcia, a nawet „ożywione” partytury utworów, które usłyszymy mogąc jednocześnie oglądać ich zapisy nutowe.


Nie umiesz czytać nut, spokojnie, na pewno nie zgubisz się między pięcioliniami! Dźwięk, który słyszymy jest podświetlana laserem na pulpicie. Wszystkie informacje są dostepne w języku polskim oraz angielskim. Pulpit jest wielowarstwowy. To znaczy, że jest przeznaczony za równo dla tych, którzy Tansmana dopiero poznają i dla tych, którzy chcą dowiedzieć się wielu szczegółów z jego życia - przekonuje Tomasz Kochelski, odpowiedzialny za multimedialną stronę wystawy.

#2. Bądź dyrygentem


Ciekawym elementem wystawy jest interaktywna gra, w której zwiedzający zamienia się w dyrygenta. Biorąc batutę i ruszając ręką uruchamiamy różne dźwięki, które zapisywane są na komputerze i odtwarzane. Urządzenie to zostało wymyślone przez pracowników muzeum, a realizacji podjęła się Politechnika Łódzka.

Elektroniczna batura Aleksandra Tansmana.

#3. Stwórz ścieżkę dźwiękową przez Łodź


Pomysłodawcy wystawy stworzyli też grę Krosnofon, nawiązującą do historii łódzkich przestrzeni pofabrycznych. Na dotykowym pulpicie możemy przeciągać zapisane dźwięki miasta - rozmowy przechodniów, skrzypiące drzwi, szum wody, pracujące maszyny. Samodzielnie tworzymy z tych brzmień utwór. Dzięki wielobarwnej grafice zabawa przyciąga nie tylko najmłodszych.

Krosnofon Aleksandra Tansman.

#4. Wejdź do studia nagraniowego


Na wystawie nie można się nudzić. Na kolejnym stanowisku przenosimy się do studia nagraniowego. Widzimy zapisane ścieżki dźwiękowe kilku instrumentów, używając przycisków możemy je wyłączyć, pogłośnić lub przyciszyć. Jest to odzwierciedlenie procesu tworzenia nagrań cyfrowych. Dodatkowo dostępne są filmy, na których pokazane jest jak przebiega praca w profesjonalnym studio muzycznym. Inny program pozwala nam nauczyć się korekty dźwięku, tak aby z szumów i zakłóceń uzyskać czysty i jasny przekaz. Atrakcją jest także nagranie własnego głosu, który również możemy modyfikować. Wszystko to ma wyjątkową oprawę na wzór profesjonalnego, wyciszonego studio nagrań.

Korekta dźwięku Aleksandra Tansman.

Już wkrótce: pobierz aplikację


Wiemy, że nie da się wszystkiego zobaczyć i przeczytać podczas zwiedzania.- mówi Marcin Szymański z działu historycznego muzeum. Dlatego już niedługo będziemy mogli ‘zabrać’ wystawę ze sobą do domu. Dzięki aplikacji mobilnej wszystkie informacje, które znajdują się na interaktywnych pulpitach będą dostępne na smartfony!
Organizatorzy wystawy posłużyli się nowymi technologiami, łatwo oswajanymi przez najmłodszych odbiorców. Jednak starsi, mimo sceptycznego nastawienia związanego z pewną niechęcią przed obsługą interaktywnych programów, zaczynają też doceniać innowacyjne rozwiązania.
Muzealną opowieść o Aleskandrze Tansmanie znajdziecie w przestrzeni, gdzie technologii nikt by się nie spodziewał - między XIX- wiecznym polifonem a biurkiem Izraela Poznańskiego. Wystawa jest ekspozycją stałą i można ją oglądać bezpłatnie.

Foto: Redakcja
W artykule wykorzystano materiały biograficzne z Wikipedia.pl

5.0
INNOWACYJNA GOSPODARKA - NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI, UNIA EUROPEJSKA - EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013

dotacje na innowacje