newsletter

Zobacz również

ROZWÓJ WIDOWNI

Zapytaj, o(d)powiemy! Opiekunowie wystaw w nowej roli

Autor: Ewelina Strawa-Kęsek / Bunkier Sztuki

W Galerii Bunkier Sztuki podjęliśmy wyzwanie zaangażowania opiekunów wystaw (potocznie nazywanych osobami pilnującymi) i włączenia ich do kreatywnych działań oraz bliskiego kontaktu z publicznością...

VARIA

Projekt Sztuka24h - sztuka dostępna przez całą dobę

Autor: Ewelina Strawa-Kęsek / Bunkier Sztuki

Sztuka24h to nie tylko stworzona i prowadzona przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki wirtualna baza zasobów dydaktycznych dotyczących sztuki współczesnej. To platforma swobodnej wymiany m...

VARIA

Invisible Playground pod ostrzałem pytań

Autor: Michał Grelewski

Z Jennifer Aksu i Sebastianem Quack (Invisible Playground) - kuratorami festiwalu gier w przestrzeni publicznej PlayPublik.rozmawia Michał Grelewski.

LITERATURA CYFROWA

Czy jest w tym tekście jeszcze autor? Cyfrowe zlepki, postprodukty, kolaże.

Autor: Andrzej Pająk

Przeczytaj, jak zjawisko postprodukcji opisywane przez Nicolasa Bourriauda w kontekście sztuki nowoczesnej, odnosi się również do tekstów funkcjonującego w Internecie.

ROZWÓJ WIDOWNI

Łódzkie wspiera kulturę!

Autor: RPO WŁ

Nocowaliście kiedyś na zamku w Uniejowie? A może delektowaliście się dźwiękiem organów w Filharmonii Łódzkiej? Albo oglądaliście znakomity spektakl w Teatrze Wielkim w Łodzi? Jeśli tak, to czy zast...

APLIKACJE MOBILNE

Po co instytucjom kultury Snapchat?

Autor: Patrycja Musiał

Snapchat stał się w ostatnim czasie niezwykle popularną aplikacją na urządzenia mobilne. Używany dotychczas do przesyłania prywatnych zdjęć i kilkusekundowych filmików, natychmiast został zaadopto...

INTERNET

Ukraina państwem nowoczesnej kultury?

Autor: Anna Rumiantseva - Guides4Art

Czy Ukraina jest atrakcyjnym miejscem dla turystów, zainteresowanych zwiedzaniem zabytkowych miejsc przy zastosowaniu nowych technologii? Jak wygląda sytuacja z platformami informacyjnymi oraz apli...

ROZWÓJ WIDOWNI

Skąd mam wiedzieć o nowych technologiach zwiedzając muzeum?

Autor: Zuzanna Pawilkowska / Redakcja IwK

Zwiedzając polskie muzea łatwo zauważyć, że nowoczesne technologie w instytucjach kultury są coraz popularniejsze. To wielki plus. Odbiorca staje się dzięki nim bardziej zaangażowany, świadomy, mo...

INTERNET

Nowe technologie w kulturze są jedynie środkiem, a nie celem

Autor: Katarzyna Maniak

Jestem głęboko przekonana, że powinniśmy myśleć o technologiach dla instytucji kultury jako możliwych środkach do osiągnięcia istotnego z punktu widzenia instytucji (i jej misji) celu, a nie jako o...

ROZWÓJ WIDOWNI

Crowdfunding w muzeach

Autor: Zuzanna Stańska

Crowdfunding jest formą crowdsourcingu, która polega na finansowaniu różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest wokół tych projektów zorganizowana. Tego typu akcje charakteryzują się d...

Muzeum Narodowe w Warszawie vs. National Gallery of Art – porównanie aplikacji mobilnych

Muzeum Narodowe w Warszawie vs. National Gallery of Art – porównanie aplikacji mobilnych
Autor: Redakcja Data publikacji: 25.05.2015
aplikacja mobilna , Muzeum Narodowe w Warszawie , Galeria Sztuki XX i XXI wieku , national gallery of art , your art , qr kod , fotokod , Rozszerzona Rzeczywistość , augmented reality , AR

Osobisty przewodnik po wystawie, prezentacja cyfrowych eksponatów, multimedialne materiały edukacyjne dla najmłodszych – Muzeum Narodowe w Warszawie i National Gallery of Art udostępniają zwiedzającym aplikacje mobilne, które przeobrażają zwykłe zwiedzanie w spersonalizowaną wycieczkę. Prezentują informacje w atrakcyjny, interaktywny sposób. Oceniliśmy obie aplikacje – przeczytajcie jak wypadły.

Aplikacja mobilna Galeria Sztuki XX i XXI wieku , zaprojektowana dla Muzeum Narodowego w Warszawie, jest poświęcona dziełom sztuki współczesnej, prezentowanym w ramach wystawy o tej samej nazwie . Co oferuje zwiedzającym? Skaner, dzięki któremu wybrane obrazy „przemówią”, cyfrowy katalog zbiorów oraz przewodniki po ekspozycji.

Your Art , aplikacja National Gallery of Art , stanowi kompendium wiedzy na temat eksponatów prezentowanych w zachodnim skrzydle galerii, autorstwa m.in. Leonarda da Vinci, Rembrandta van Rijn czy Johannesa Vermeera. Oferuje specjalną funkcjonalność adresowaną do dzieci – wybór blisko 50 eksponatów, które zaciekawią najmłodszych. Obydwie aplikacje umożliwiają kontakt z eksponatami poza gmachem muzeum.

Funkcjonalność i użyteczność – aplikacja Muzeum Narodowego w Warszawie

Menu aplikacji Muzeum Narodowego w Warszawie jest ujęte w czytelne kategorie – nawigowanie nie powinno przysparzać użytkownikom żadnych problemów. Nieintuicyjna jest natomiast kolejność zakładek, która odzwierciedla hierarchię ważności elementów – menu otwiera kategoria „O galerii”, która wzorem innych aplikacji czy serwisów powinna znajdować się na końcu listy. Plus za bogaty zbiór multimediów – zakładka, oprócz opisu wystawy, zawiera nagranie oraz film z wystąpieniem zastępcy dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego.

Kolejna zakładka to „Galeria dzieł”, czyli zbiór najważniejszych eksponatów. Co znajdziemy w kartach poszczególnych obiektów? Wyczerpujący opis w formie tekstu i nagrania, możliwość dodania dzieła do „Ulubionych”, mapę wystawy oraz opcję udostępnienia w serwisie społecznościowym. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość „polubienia” eksponatów – w ten sposób można wyznaczyć trasę wycieczki wyłącznie po interesujących nas obiektach. Dodatkowy plus za mapę wystawy – zwiedzający uzyskuje informacje na temat swojego położenia dzięki fotokodom zlokalizowanym przy drzwiach. Pamiętajmy, że aplikacja powstała na początku 2013 roku, czyli przed upowszechnieniem beaconów. Warto pomyśleć o udoskonaleniu systemu, niech aplikacja sama komunikuje się z urządzeniami i pobiera informacje na temat położenia. Automatyzacja jest ważna również w kontekście kolejnej funkcjonalności – wyboru trasy. Użytkownik może poruszać się szlakiem TOP 10, który grupuje najpopularniejsze eksponaty, trasą konesera lub swoją autorską. Warto, żeby nie musiał podejmować dodatkowych czynności w celu poznania swojej lokalizacji.

Widok ekranów aplikacji mobilnych - National Gallery of Art i Muzeum Narodowego w Warszawie .

Muzeum Narodowe wykorzystało również możliwości, które oferuje Rozszerzona Rzeczywistość (ang. Augmented Reality – AR) do wzbogacenia wiedzy na temat wybranych eksponatów. Po zeskanowaniu za pomocą telefonu czy tabletu, obraz „ożywa” i opowiada swoją historię głosem Kuratora Galerii. Niestety, ta możliwość jest dostępna tylko dla czterech obrazów – cztery rodzynki w całkiem dużym cieście.

Twórcy aplikacji oferują zwiedzającym rozrywkę bazującą na wiedzy i rywalizacji. Użytkownik może sprawdzić swój zasób informacji w quizie tematycznym i porównać rezultat z innymi za pomocą tabeli wyników. Wady? Pytania zawierają błędy ortograficzne i interpunkcyjne, co szczególnie dziwi w kontekście instytucji kultury. Warto pomyśleć o korekcie w kolejnej aktualizacji.

Funkcjonalność i użyteczność – aplikacja National Gallery of Art

Aplikacja Your Art to przede wszystkim bogaty, liczący ponad 130 dzieł, zbiór eksponatów uszeregowanych według nazwiska autora, pochodzenia czy prezentowanej tematyki. Podział jest na tyle czytelny, że nikt nie powinien mieć problemu z odszukaniem konkretnego dzieła. Duży plus za wykorzystanie zdjęć w naprawdę wysokiej rozdzielczości. Co oprócz cyfrowego wizerunku znajdziemy w karcie obiektu? Opis, który podobnie jak w przypadku aplikacji Muzeum Narodowego, można odsłuchać, lokalizację oraz możliwość powiększenia tekstu – co jest szczególnie ważne w kontekście dostępności dla osób starszych i niedowidzących. Your Art zawiera również informacje użyteczne na etapie planowania wizyty – prezentacje wystaw i wydarzeń towarzyszących oraz ogólny opis instytucji. Ciekawą funkcjonalnością oferowaną przez aplikację jest wybór obiektów atrakcyjnych dla najmłodszej publiczności. Katalog eksponatów w ramach „Kid’s tour” można selekcjonować i przeglądać tak samo jak w „dorosłej” wersji.

Dużym mankamentem jest brak możliwości stworzenia własnej trasy oraz określenia położenia – aplikacja może pełnić rolę przewodnika w ograniczonym zakresie. W błąd mogą wprowadzać użytkowników przyciski umieszczone na dole ekranu – „Lista” nie jest niczym innym niż zdublowanym odnośnikiem do dwóch wspomnianych katalogów. Odszukanie obiektu za pomocą mapy jest czasochłonne i skomplikowane – dużo lepsze rozwiązanie zostało zastosowane w konkurencyjnej aplikacji.

Krótko mówiąc, Your Art jest ciekawym, bogatym zbiorem informacji na temat eksponatów prezentowanych w muzeum. Duży ukłon za kolekcję obiektów adresowanych przede wszystkim do dzieci i powiększanie czcionki dla wygody użytkowników. Aplikacja jest praktycznym narzędziem, gdy chcemy uzyskać informacje dotyczące eksponatów przed wizytą w muzeum – Your Art pełni głównie rolę edukacyjną. Natomiast Galeria Sztuki XX i XXI Wieku jest aplikacją zrealizowaną z naciskiem na funkcję przewodnika po ekspozycji i oferuje, w niewielkim zakresie, ale jednak, rozszerzony kontakt ze sztuką za pomocą technologii Augmented Reality.

Grafika

Minimalistyczny wygląd aplikacji Muzeum Narodowego w Warszawie jest niezbędny, aby zachować przejrzystość przy takiej ilości funkcji, jaką oferuje. Czytelne ikony pomagają odgadnąć rolę przycisku czy zawartość kategorii.

Największą zaletą Your Art jest zbiór fotografii udostępnianych w wysokiej rozdzielczości. Natomiast bardzo prosta grafika przywodzi na myśl początki mobilnego oprogramowania, a nie nowoczesne narzędzie oferowane przez światową instytucję. Jednak o gustach podobno się nie dyskutuje…

Dostępność na platformy mobilne

Obydwie aplikacje mobilne dostępne są na dwa najpopularniejsze systemy operacyjne – Android i iOS. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność urządzeń wyposażonych w system Windows Phone, warto poszerzyć ofertę o dedykowane mu oprogramowanie.

Wersje językowe

Dziwi fakt, że jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce, miejsce bardzo często odwiedzane przez turystów, nie posiada przynajmniej angielskiej wersji językowej swojej aplikacji. Zagraniczni goście zmuszeni są nadal korzystać z usług tradycyjnego przewodnika lub wypożyczyć audioguide’y. Pod tym względem aplikacja Your Art może być wzorem do naśladowania – oprócz angielskiej, zawiera aż pięć dodatkowych wersji językowych: hiszpańską, francuską, japońską, rosyjską i… mandaryńską.

Podsumowanie

Która aplikacja oferuje więcej funkcjonalności, bardziej intuicyjną obsługę i ciekawszy design? Dzięki aplikacji Muzeum Narodowego w Warszawie możemy stworzyć własną trasę zwiedzania, „ożywić” muzealne eksponaty lub sprawdzić swoją wiedzę. Prosty layout i czytelne kategorie umożliwiają sprawną nawigację. Aplikacja National Gallery of Art jest przede wszystkim bogatym kompendium wiedzy na temat najpopularniejszych dzieł sztuki. Doskonałe reprodukcje w wysokiej rozdzielczości prezentowane są co prawda w towarzystwie nieco przestarzałej grafiki, ale w końcu obraz jest ważniejszy niż rama. Niekwestionowaną zaletą Your Art jest liczba wersji językowych – konkurencyjna aplikacja dostępna jest wyłącznie w języku polskim. A która jest lepsza? Sprawdźcie sami.

Aplikację Galeria Sztuki XX i XXI Wieku można pobrać na urządzenia z systemem Android oraz iOS . Your Art dostępna jest w serwisach Google Play i AppStore .

0.0
INNOWACYJNA GOSPODARKA - NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI, UNIA EUROPEJSKA - EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013

dotacje na innowacje