Autor: Redakcja Data publikacji: 24.05.2015
aplikacja mobilna , Zamki w Polsce , aplikacja turystyczna , apliakcja przewodnikowa , mapa cyfrowa , Android
Jaka jest nowoczesna alternatywa dla papierowych przewodników i map? Oczywiście turystyczna aplikacja mobilna, dzięki której urządzenie wskaże właścicielowi pobliskie atrakcje turystyczne, opowie historię zabytku czy pozwoli zarezerwować nocleg. Jednym z przykładów aplikacji turystycznej jest aplikacja Zamki w Polsce – przeczytajcie jak wypadła w naszym teście.
Pierwsze wrażenie było bardzo słabe – aplikacja jest po prostu brzydka! Byliśmy wytrwali i nie odinstalowaliśmy jej od razu, tylko sprawdziliśmy, co oferuje po za kłującym w oczy błękitnym tłem. Okazało się, że oferuje całkiem sporo. Zamki w Polsce to cyfrowy przewodnik po najpopularniejszych zamkach w naszym kraju. Użytkownik może wytyczyć drogę do 186 zamków z bazy, przeczytać informacje na ich temat oraz podzielić się nimi za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Funkcjonalność
Możliwości
aplikacji Zamki w Polsce
ograniczają się do dwóch modułów – mapy oraz zintegrowanej bazy wiedzy na temat każdego z 186 zamków. Prostota to w tym przypadku zaleta, umożliwia sprawne korzystanie z aplikacji. Dzięki cyfrowej mapie możemy podejrzeć, które zamki znajdują się w okolicy lub w miejscu wyjazdu. Spontaniczna wycieczka poza miasto? Aplikacja wytyczy drogę do wybranego zabytku – pieszo lub samochodem. Funkcja dostępna jest z poziomu opisu obiektu, co wpływa korzystnie na wygodę w korzystaniu z aplikacji. Minus? Brak możliwości ułożenia trasy wycieczki po kilku obiektach.
Atutem jest to, że lista zamków ułożona jest według odległości od aktualnej lokalizacji. W wyborze celu podróży pomogą użytkownikowi zbiór informacji oraz fotografie, w które wyposażona jest aplikacja. Opisy zabytków są może ciekawe, ale mało komu uda się przeczytać je do końca – jednorodny tekst, bez podziału na akapity, bez wyróżnień najważniejszych informacji czy elementów graficznych można przewijać w niektórych przypadkach kilometrami - nie obudzi to w nikim zainteresowania. Do tego sporo w nich błędów ortograficznych. Generalnie opisy zamków tylko dla desperacko rządnych wiedzy…
Grafika
Twórca aplikacji zdecydowanie postawił na funkcjonalność, nie przywiązując kompletnie uwagi do estetyki. Pozostałe aplikacje jego autorstwa, np. Zamki Ukrainy , Zamki na Węgrzech , mają taki sam layout. W tym przypadku prostota i minimalizm nie oznaczają tylko atutów. Aplikacja pozostaje daleko w tyle za zagranicznymi odpowiednikami, np. Castelli Italia . Nieostre miniatury na liście zabytków nie zachęcają do odwiedzin – szkoda, bo docelowe galerie zawierają profesjonalne fotografie.
Dostępność na platformy mobilne
Aplikacja dostępna jest wyłącznie na urządzenia wyposażone w system Android, co wyklucza z grona użytkowników sporą grupę - właścicieli iPhone’ów i iPadów oraz urządzeń opartych o inne systemy. Warto wziąć pod uwagę rozwój oprogramowania o kolejne systemy, tym bardziej, że aplikacja jest również adresowana do zagranicznych turystów.
Wersje językowe
Bardzo dużym atutem aplikacji jest jej dostępność aż w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej i ukraińskiej. Dzięki temu, oprócz mieszkańców, może z niej korzystać rzesza anglojęzycznych turystów oraz nasi wschodni sąsiedzi. W kontekście promowania polskiego dziedzictwa to duży plus. Wskazówki? Warto rozwinąć aplikację np. o wersję dla przyjezdnych z Niemiec.
Podsumowując…
Trzy. Ze względu na zupełnie pozbawioną smaku grafikę aplikacja robi bardzo kiepskie wrażenie w pierwszym kontakcie. Nie mniej, użytkownikom skupionym na funkcjonalności pomoże w wyborze celu podróży oraz dostarczy garści interesujących informacji na temat zabytku jeśli będą wystarczająco zdeterminowani by czytać wrzucony byle jak tekst. Obecnie alternatywy brak, dlatego aplikacja ma niezłą statystykę pobrań.
Branża turystycznych aplikacji mobilnych rozwija się, angażuje nowe funkcjonalności oraz technologie i pewnie za kilka lat kompletnie wyprze papierowe przewodniki. Ciekawe wnioski na ten temat przedstawia raport „Aplikacje mobilne w branży turystycznej” .