newsletter

Podobne instytucje:

Fundacja Kultury Audiowizualnej STREFA SZAREJ

Top szara copy

Opis

Galeria „Szara” w Cieszynie jest miejscem niezależnym i niekomercyjnym działającym obecnie przy Fundacji Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej” . Od 2005 roku kuratorami, opiekunami i prowadzącymi galerię są Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic . Szara pokazuje i promuje głównie młodych artystów. Istotną rolą galerii jest konfrontowanie, eksploracja sztuki Polski, Czech i Słowacji oraz bycie „łącznikiem” pomiędzy artystami i instytucjami kultury z tych krajów.

Ważnym elementem jest również organizacja koncertów oraz edukacja w formie wykładów, warsztatów i konferencji.
W galerii działa czytelnia z duża ilością publikacji z zakresu sztuki i kultury współczesnej.
Wydawane są tradycyjne katalogi, ale także wydawnictwa multimedialne, płyty czy publikacje online.
Galeria współpracowała również przy organizacji festiwali m.in.: „Era Nowe Horyzonty”, „Nowa Muzyka”, „Kino na Granicy”, „Teatr bez Granic”, „Kręgi Sztuki”.

Galeria została założona w 2002 roku przez Joannę Wowrzeczkę, Tomasza Swobodę i Agnieszkę Sojkę-Swobodę z pomocą studentów Uniwersytetu Śląskiego filii w Cieszynie, jako oddział Stowarzyszenia Kulturalnego „Kontur”. Jej główną kuratorką do 2005 roku była Joanna Wowrzeczka, malarka i socjolożka. W działania Galerii stale zaangażowani byli studenci i artyści z Cieszyna. Od 2005 roku do chwili obecnej prowadzącymi są Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic.
Ważniejsze wydarzenia to m.in: „Niosę przed sobą lustro”, „Gry Wizulane”, „Wolność, równość, sztuka”, „Strefa/Zona AV”, „Mediacje”.

We wrześniu 2012 roku mija 10 lat istnienia Galerii Szara w Cieszynie . W tym czasie zrealizowano w niej około 100 wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz mnóstwo wydarzeń interdyscyplinarnych. Oczywiście były też projekty, te z budżetami unijnymi, krajowymi i lokalnymi, a także te bezbudżetowe. Gościło tu ponad 300 artystek i artystów oraz ludzi świata sztuki z Polski, Czech i innych krajów. Nawiązano wiele ciekawych i twórczych znajomości, partnerstw i relacji.
Również śmiało można powiedzieć, że Szara po 10 latach istnienia dzięki staraniom, ciężkiej pracy i wsparciu wielu osób stała się ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski.

Galeria Szara w liczbach

Od 2002 do 2012 roku działania Galerii Szara to:

ponad 100 wystaw grupowych i indywidualnych
ponad 350 artystów z kraju i zagranicy
ponad 50 koncertów
ponad 100 wykładów i spotkań
ponad 20 międzynarodowych projektów
ponad 1200 godzin warsztatów plastycznych dla dzieci
ponad 200 godzin specjalistycznych warsztatów dla młodzieży i dorosłych
ponad 20 wydawnictw albumowych i multimedialnych
ponad 3000 sztuk publikacji z zakresu kultury i sztuki w ogólnodostępnej czytelni
ponad 700 000 zł pozyskanych na działalność

Razem ponad 500 wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczyło blisko 50 000 osób.

Dane adresowe

Fundacja Kultury Audiowizualnej STREFA SZAREJ
ul. Srebrna 1, 43-400 Cieszyn
NIP 5482577739
http://www.galeriaszara.pl
[email protected]

Social

INNOWACYJNA GOSPODARKA - NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI, UNIA EUROPEJSKA - EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013

dotacje na innowacje