. . .

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Przez swoje niewielkie wymiary jest dobrą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość większą, szczególnie gdy planujemy hodować tam więcej świnek.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż może to grozić utknięciem świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wylatują poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak bywa znacznie twardszy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym prosto utrzymać czystość w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie naszej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska poczuje się bezpieczna, ponieważ będzie mieć prywatną przestrzeń, w której będzie mogła skryć się aby odpocząć lub uspokoić się, gdy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

klatka dla świnki morskiej https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html