newsletter

Beacon

Beacon
Autor: Redakcja Data publikacji: 03.05.2015
beacon, beacony, aplikacje mobilne, MOCAK, Bluetooth Smart

Beacon

Nadajnik, który umożliwia dokładne określenie lokalizacji użytkownika wewnątrz budynku oraz komunikuje się bezprzewodowo ze smartfonem czy tabletem. Za pośrednictwem aplikacji przesyła na nie treści precyzyjnie dopasowane do lokalizacji użytkownika i kontekstu sytuacyjnego. Angażuje nowoczesną technologię , (Bluetooth 4.0, Bluetooth Low-Energy), która wykorzystuje niewielkie ilości energii w porównaniu z klasycznym rozwiązaniem. Beacon działa w odległości do 70 metrów. Natalia Hatalska, specjalistka w obszarze alternatywnych form komunikacji marketingowej i blogerka, umieściła Bluetooth Smart w swoim Trendbooku, raporcie przedstawiającym nowatorskie rozwiązania, które odegrają kluczową rolę w działaniach marketingowych. Najpopularniejszym producentem beaconów jest polska firma Estimote.

Beacony oferują wiele możliwości instytucjom kultury i sztuki. Aplikacja mobilna wspierana przez system bezprzewodowych urządzeń może pełnić rolę przewodnika po gmachu muzeum, dostarczać multimedialnych treści czy współtworzyć fabułę gry. Philips Museum  w Eindhoven oferuje odwiedzającym nowatorską grę edukacyjną angażującą sieć beaconów – Misja Eureka. Kilkuosobowe zespoły wyposażone w iPada muszą m.in. wziąć udział w quizie czy ułożyć puzzle, a iPad rejestruje przebieg gry dzięki rozmieszczonym beaconom. W serwisie You Tube znajduje się film prezentujący grę. Rolę mobilnego przewodnika pełni również wspierana przez beacony aplikacja mobilna Domu Rubensa w Antwerpii – więcej informacji na temat tego wdrożenia znajduje się w artykule „Beacons i technologie zbliżeniowe”.

W Polsce jako pierwsze zastosowało tę technologię warszawskie Muzeum Neonu – dzięki aplikacji uzyskamy dostęp do galerii archiwalnych zdjęć, nagrań czy wirtualnej wycieczki. Natomiast Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oferuje zwiedzającym aplikację mobilną, która w połączeniu z siecią beaconów i fotokodów dostarcza dodatkowych informacji na temat obrazu, przed którym znajduje się użytkownik.

INNOWACYJNA GOSPODARKA - NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI, UNIA EUROPEJSKA - EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013

dotacje na innowacje